täiskasvanute ja teismeliste akne erinevus

Saage teada, miks teie nahk käitub vananedes erinevalt – ja kuidas seda klaarina hoida

 • Täiskasvanute nahk on vähem vastupidav kui teismeliste nahk, millel kiirem rakkude uuenemisprotsess ja seega paraneb kiiremini.
 • Täiskasvanud naha klaarina hoidmine tähendab keskendumist mitmetele sisemistele ja välistele teguritele, samas kui teismeliste naha klaarina hoidmine hõlmab rohkem korralikku puhastamist ja rasuerituse kontrolli all hoidmist.

Akne ei rõõmusta meid üheski eas. Teadmine, kuidas ta käitub täiskasvanutel või teismelistel, aitab nahka klaari ja tervena hoida. 

 

Täiskasvanute akne

Arvasite, et võiksite aknest välja kasvada? Kui ainult…

Tänapäeva maailmas võivad krooniline stress, hormonaalsed muutused, alati kiirustav eluviis ja üha saastatum väliskeskkond põhjustada täiskasvanute aknet, pooride ummistusi ja ebaühtlast nahatooni. Lisaks muutub naha vananedes aeglasemaks ka rakkude uuenemisprotsess, mis tähendab, et põletikest paranemine võtab täiskasvanutel kauem aega kui teismelistel. Seetõttu on ka põletike järgsed armid täiskasvanud nahal kauem ja tugevamalt nähtavad. 

Täiskasvanute akne on samuti seotud ka hormonaalsete kõikumiste ja kroonilise stressiga, mis kimbutavad enam just naisi. Vistrikud, tihti põletikulised, punased ja valulikud, paiknevad peamiselt  suu, lõua ja alumise lõualuu piirkonnas. Täiskasvanute akne ravimine võib olla keeruline, kuna lisaks võib täiskasvanute nahk olla ka tundlik, dehüdreeritud ja pigmendilaikudega – märgid, mis viitavad naha enneaegsele vananemisele.

 

 

Holly Smiling - Invisible Physical Defense

Kuidas käituda täiskasvanute akne puhul:

 • Keskenduge paiksele hooldusele ja naha tasakaalustamisele, samuti veenduge, et teie muud naha vajadused on täidetud.
 • Vältige kodus “torkimist” või “pigistamist”, mis võib  viia veel rohkemate põletike, punetuse ja armide tekkeni. Pigem pöörduge sügavaks puhastuseks professionaalse nahaterapeudi poole
 • Vanusega kaotab nahk oma võime säilitada niiskust. Vältimaks naha ülekuivatamist liiga karmitoimeliste toodetega, valige tooted, mis sisaldavad vähem kuivatavaid koostisosi nagu salitsüülhape (Salicylic Acid) või glükoolhape(Glycolic Acid), nad aitavad eemaldada surnud naharakud, liigse rasu ja mustuse. Nahapinna baktereid aitavad kontrolli all hoida tümool (Thymol) ja terpineool (Terpineol).
 • Kui soovite vähendada naha vananemise märke, otsige koostisest selliseid toimeaineid nagu niatsiinamiid (Niacinamide) ja heksüülresortsinool (Hexylresorcinol), mis aitavad klaarida ja ühtlustada ebaühtlast nahatooni. Retinool – kortse siluv koostisosa – aitab samuti vähendada enneaegse vananemise märke.

Teismeliste akne

Teismeliste akne on osaliselt geneetiline, osaliselt hormonaalne ja seotud suuresti puberteediga. Teismeliste akne esineb tavaliselt näol, rinnal ja seljal, neil on rohkem mustpäid ja valgepäid kui täiskasvanutel. Sellised põletikulised vistrikud tekivad sageli seetõttu, et androgeenid – meessuguhormoonid, mis on nii poistel, kui ka tüdrukutel – aktiveeruvad noorukieas ja põhjustavad ülemäärast rasu tootmist nahas.

Teismelistel on kiirem naharakkude uuenemisprotsess ning tänu sellele paranevad põletikulised vistrikud kiiremini ja vähema nahatooni muutusega. Puberteedieast välja kasvades tavalistelt akne väheneb, kuna teismeliste hormonaalsed muutused on tasakaalustunud ja ei põhjusta enam nahas põletikuliste protsesside teket.

PPS Model 5

Kuidas käituda teismeliste akne puhul:

 • Keskenduge õigete nahahooldusharjumuste õppimisele ja säilitamisele, sest tulevikus on teil kalduvus akne taastekkimisele suurem.
 • Vältige tooteid, mis sisaldavad poore ummistavaid koostisosi, näiteks lanoliini ja mineraalõli. Selliste tugevatoimeliste koostisosade, nagu alkohol – mida tavaliselt leidub põletikuvastastes nahatoonikutes – kasutamine võib põhjustada suuremat rasutootmist nahas ja seega ka suuremat vistrike tekke ohtu. Kunstlikud lõhna- ja värvained võivad samuti liigselt ärritada põletikele kalduvat nahka.
 • Pigem otsige  salitsüülhapet(Salicylic Acid) sisaldavaid tooteid, need aitavad hoida vanade rakkude ja liigse rasu kogunemise kontrolli all.
 • Akneprobleemidega nahk vajab igapäevaselt niisutust ja lisakaitset SPF-kaitsekreemiga. Niiskusvaegus ja keskkonnastress võivad põhjustada veelgi suuremat rasu tootmist ja muuta olemasolevad põletikud halvemaks. Isegi kui teie nahk näib liigselt rasune, kasutage õlivaba SPF kaitsega kreemi, see aitab nahka kaitsta ja tasakaalustada.
 • Kui soovite vähendada naha vananemise märke, otsige koostisest selliseid toimeaineid nagu niatsiinamiid (Niacinamide) ja heksüülresortsinool (Hexylresorcinol), mis aitavad klaarida ja ühtlustada ebaühtlast nahatooni. Retinool – kortse siluv koostisosa – aitab samuti vähendada enneaegse vananemise märke.

 

Soovite personaalsemat nõuannet?

Saada meile oma küsimus: info@dermalogica.ee ning meie nahaspetsialistid võtavad teiega ühendust.