tundlik nahk vs reageeriv/ärritunud nahk
Kas sa oled kogenud ebamugavaid tundlikule nahale viitavaid sümptomeid ?
Sõltumata sellest, kas su nahk on tundlik või reaktiivne/ärritunu on sümptomid tegelikult samad: punetus, alaniisutus, sügelev ja kipitav.
tundliku naha tunnused:
- Õhuke ja õrn nahatekstuur
- Kiskuv tunne, mis võib viidata dehüdratatsioonile ja põhjustada toodete kasutamisel nahareaktsioone.
- Punetus või laigulisus. See annab märku ülereageerivatest kapillaaridest või kalduvusest kuperoosale.
- Ketendamine, koorumine või pragunemine põskedel ja otsaesisel. Viitab alaniisutusele ja naha kaitsevõime funktsiooni kahjustumisele.
- Punetus ja sügelus või õhetustunne, mis võib olla ka märk ülereageerivatest kapillaaridest.
- Väikesed lööbetaolised muhud või põletikud (mitte segi ajada vistrikutega).
Veel üks ühine joon tundlikul ja ärritunud naha puhul on kahjustaud lipiidide barjäär. Terve lipiididbarjäär aitab nahal püsida terve, hoides nahas niiskustaset ja kaitstes keskkonna saaste ja välismikroobide eest. Pilt sinu nahast näeb välja nagu väikeste telliskivide müür. Tsement, mis hoiab seda koos on lipiidid. Kui su nahk on kahjustvate teguritega kokkupuutunud, mis on kahjustavad barjääri on tulemuseks punetus, ärritus ja ebamugavus, ehk nagu me juba teame see on tundlik nahk.
Aga kas sa teadsid, et on kaks võimalust kuidas need, mitte just kõige toredamad sümptomid tekivad? Siin need on. Sa võid igapäevaselt olla hädas ärritunud nahaga, mis on põhjustatud sinu geneetikast (tundlik nahk) või on sinu tundlikkusele kalduv nahk põhjustatud välistest faktoritest (ärritunud nahk).
Teades rohkem, mis põhjustab sinu naha reaktsioone, aitab see sul paremini arusaada, kas sul on tundlik või regeeriv/ärritunud nahk ja seeläbi otsida lahendust, kuidas hoida oma nahka terve ja tugevana.
Kui sa oled sündinud tundliku nahaga
Tundlikul nahal on nõrk kaitsefunktsioon, millel võib olla geneetiline eelsoodumus. Kui nahk on tundlik, laseb kaitsev välimine kiht läbi ärritajaid, mikroobe ja allergeene, põhjustades kõrvaltoimeid, nagu kipitus, valu, punetus või õhetus. Geneetiliselt tundlikku nahka peetakse õrnemaks, kuna sellel on väiksem kogus pigmenti, õhuke epidermis ja nahapinna lähedal asuvad veresooned, seega võib tekkida kiiresti naha punetus. Võite märgata, et teil on kalduvus ka astmale ja allergiatele. Tundlik nahk võib olla pärilik, kuid selle hooldamiseks on Dermalogical soovitused olemas.
Väliskeskkonna poolt põhjustatud nahatundlikkus
Nahaärritus võib tekkida kõigil inimestel, sõltumata teie geenidest. See on tegelikult teie keskkonna peegeldus. Ülitundlikkust võivad põhjustada väliskeskkonna ärritajad, kosmeetikatooted, sealhulgas alkohol, lanoliin, kunstlikud lõhna- ja värvained ning muud välised tegurid. Teades oma nahaärrituse põhjustajaid saame neid vältida või vähendada nende mõju. Kui neid põhjuseid ei saa vältida (mõelge reostusele, keskkonna- ja temperatuuritundlikkusele), saame ärritunud naha sümptomeid vähendada nahahoolduse ja elustiili muutmise kaudu.
Sinu nahk on mõjutatud järgnevatest faktoritest:
Eluviis
stress, toitumine, suitsetamine, alkohol ja kosmeetilised koostisained
Keskkond
saastatus, õhusaastest tulenevad allergeenid, ilmastik ja temperatuuride muutused
Füsioloogia
stressist tingitud nahaärritus nähud, hormonaalne tasakaalutus
Haigused
rosaatsea, ekseemid, psoriaas
Kuidas rahustada tundlikku ja ärritunud nahka
Liigne kuumus võib samuti põhjustada nahaärritust juhul, kui higinäärmekanalid on sulgunud. Niiskus jääb naha alla ja see põhjustabki punetust, ville ja kühme nahal.
Hea tervisega nahk on väga efektiivne filter eristamaks head ja halba mõju naha heaolule. Ja kuna alati ei saa vältida kahjustavaid faktoreid nagu saaste, ekstreemne ilm, siis siin on nõuanded kuidas oma nahka rahustada, hoida tugeva ja tervena.