kuidas nahk vananeb

Naha vananedes aeglustuvad loomulikud protsessid, mis aitavad säilitada nooruslikke omadusi nagu prinksus, elastsus ja sära.

Naha vananedes aeglustub rakkude uuenemine ja vereringe, nõrgeneb loomulik kaitsemehhanism ja nahk ei suuda enam efektiivselt vabaneda pigmendilaikudest, päiksekahjustustest ja tuhmist jumest, kiireneb kollageeni lagunemine ning ilmnevad kortsud, katkenud veresooned jm. tunnused.

Meie nahk hakkab vananema kohe, kui me oleme sündinud, kuid tavaliselt ei mõtle me sellele varem, kui  see hakkab muutuma tuhmiks, laiguliseks, ilmnevad peened jooned ja kortsud, nahk lõtvub ja naha tekstuur muutub pärgament õhukeseks. Naha vananemise peamised põhjused on üsna keerukad ja need sõltuvad teie geneetikast ning elukeskonnast (elustiil + keskkond). Need on peamised põhjused:

 

Juba 20-ndates eluaastates (!) hakkavad ebatervislikud eluviisid, keskkonnakahjustus ja pidev UV-kiirgus kahjustama naha strukturaalset terviklikkust.

Meie rakkude kaitsevõime hakkab vabade radikaalide taustal nõrgenema ja meie loomulik võime nahakahjustuste vastu võidelda väheneb.

Rakkude uuenemis- ja taastumiskiirus hakkavad loomulikult aeglustuma, vähendades naha sära.

30-ndates, hakkab kollageen (hoiab naha pringina) ja elastiin (mis annab vetruvuse) lagunema, mille tulemuseks on kortsud. Rakkude uuenemine ja nahapinnale jõudmine aeglustub, põhjustades tuhmima jume ja ebaühtlase nahatooni.

Mõned rakud võivad isegi passiivseks muutuda või muutuda “zombideks”, põhjustades kahjulikke põletikulisi toksiine, mis kiirendavad naha vananemise ilmnemist.

Woman applying face cream

Meie 40-ndaks eluaastaks näib nahk õhem ja tema loomulik kaitsekiht nõrgeneb. Dehüdratatsioon võib olla probleem. Sõltuvalt hormonaalsest aktiivsusest võib nahas ilmneda ebaharilik aktiivsus alates ebaühtlasest nahatoonist kuni täiskasvanud akneni. Samuti võivad ilmneda nähtavale naha vananemise nähud, näiteks tumedad laigud ja märkimisväärne tuhmus.

Pärast 50-ndat aastat meie nahakaitsekiht (naha lipiidikiht) nõrgeneb. Väheneb niiskuse säilitamise ja sidumisevõime ning suureneb tundlikkus. Krooniline stress ja põletik nii kehas kui ka väljaspool viivitavad naha taastumist – põhjustades püsivaid jälgi ja pikemat paranemisaega. Nüüdseks võib nahal esineda silmatorkavaid kortse, peeneid jooni ja värvimuutusi.

Terve ja särava jume saladus igas vanuses on…

Tervisliku välimuse saamiseks igas vanuses on hädavajalik, et nahahoolduse rutiin muutuks vastavalt teie elustiilile ja keskkonnale. Kliima, tervisliku seisundi või uute nahahoolduseesmärkide muutuste arvessevõtmiseks on sageli vaja muudatusi. Kui soovite parendada oma naha välimust, pöörduge Dermalogica nahaterapeudi poole, et saada näpunäiteid selle kohta, kuidas saavutada tervem ja värskem nahk.