mis minu nahaga toimub?

Siis kui sa muutud lapsest teismeliseks ja lõpuks täiskasvanuks, käivitab puberteet uute kemikaalide liikumise sinu kehas. Sõltuvalt, kas oled poiss või tüdruk hakkavad need hormoonid tööle erinevates kehaosades ja loomulikult mõjutavad ka sinu nahka.

Rasunäärmete aktiivsust stimuleerivad androgeen hormoonid. Need hormoonid käituvad nagu lüliti ja tõstavad kehas rasu tootmise hulka, karvade kasvu ning on põhjuseks liigselt rasusele nahale ja vistrikutele. Need nö. meeste hormoonid tulevad esile nii meestel kui naistel.

Sinu poorid (folliikul) võivad suureneda, su naha pind muutub ja ei pruugi olla enam nii sile. Sinu nahk on läikiv, põsed võivad olla tundlikumad ja muutuda punakaks ning sinu kunagine veatu nahk võib olla kaetud vistrike, ummistund pooride ja mädaste vistrikutega.

Woman touching her facial skin

Sinu peanahk ja juuksed võivad olla rasused ja sul hakkavad kasvama karvad uutes kohtades. Me ei ole isegi käsitlenud sinu tuju tõuse ja langusi, tahet magada terve päev ning keha muutusi, näiteks häälemurre meestel ja uus “imeline” keha lõhn!

See kõik kõlab väga hirmutavalt, kuid hea uudis on see, et need androgeenid, mida noorukieas kipub olema suhteliselt palju, muutuvad täiskasvanuks saades stabiilseks. See tähendab, et rasune nahk ja vistrikud vähenevad ja kaovad enamus inimestel.